Az elmúlt héten a pécsi Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnázium Rutherford diói csapatával töltöttünk el egy napot a Mecsextrém kalandparkban és Orfűn a Stiefel Tudományos Kaland Tudományos Kirándulás keretében. A pályázat győztes csapatának beszámolóját hamarosan olvashatjátok blogunkon.
A kirándulás szervezési feladatai miatt a múlt heti kísérlettel adósak maradtunk felétek, amiért elnézéseteket kérjük. A hét előttünk álló részén azonban több bejegyzést is olvashattok majd blogunkon.
Cikksorozatunk folytatásában, amelyben a Stiefel Tudományos Kaland pályázaton indult csapatokat és videó kísérleteiket mutatjuk be, ezen a héten a PyroMagok csapata kerül reflektorfénybe.
Kattintsatok a tovább gombra és olvassátok el beszámolójukat!
Csapat neve: PyroMagok
Létszám: 10 fő
Iskola: Budapest Műszaki Szakképzési Centrum Neumann János Számítástechnikai Szakközépiskolája
Felkészítő: Kriska Ádám
Bemutatkozás:
A csapat tagjai az iskolában első ízben induló média tagozatos osztály diákjai közül kerültek ki, akik a pályázati videó elkészítésekor 11. évfolyamosak voltak. A tanulmányaik során kötelező kisebb videókat készíteni, így végre lehetőségük nyílt természettudományos témában is bizonyítani a tudásukat.
Milyen megfontolásból indultatok a Stiefel Tudományos Kaland pályázaton?
11.-es osztályként az extra osztálykirándulás megnyerésének az esélye fontos motiváló tényező volt a korábban írt új rendezési témán kívül. A pályázatról a Facebook-on sikerült értesülni.
A kísérlet rövid leírása:
"A tűztornádó készítéséhez egy forgatható tálalótál közepére helyezett hőálló edénybe denaturált szeszt öntöttünk, majd ezt óvatosan meggyújtottuk. A jelenség megfigyeléséhez egy sűrű lyukú fém szemetesvödröt kellett a láng fölé fordítani, majd a tálat forgásba hozni. A kis lyukakon beáramló levegő hatására a láng csavarodva egészen a szemetes tetejéig felszökött.
A tűztornádó lángját az etil-alkoholba kevert különböző fémsókkal színeztük meg, amik az alábbiak voltak: réz-klorid (jellegzetes zöld szín), nátrium-klorid (erőteljes aranysárga szín), stroncium-klorid (kárminvörös szín), kálium-klorid (fakó ibolya szín)."
Nem szeretnél lemaradni további pályázatainkról, kísérleteinkről?
Akkor iratkozz fel hírlevelünkre és lájkold facebook oldalunkat. Így garantáltan első kézből értesülhetsz bejegyzéseinkről.
A kísérlet során bemutatott jelenség magyarázata:
A jelenség magyarázata, hogy a felszálló meleg levegő helyére a kis lyukakon keresztül oxigéndús levegő áramlik. A forgatás miatt a levegő is forgásba jön, ezért csavarodik meg a láng. Az elkeveredő oxigén tökéletesíti az égést.
Az elégő alkohol magával ragadja a fémionokat, amik a magas égési hőmérséklet hatására gerjesztett állapotba kerülnek. Ahogy az elektronok a gerjesztett állapotból visszakerülnek az alapállapotba, fény formájában adják le a gerjesztett energiát.
Milyen élményekkel gazdagodtatok a pályázatban való részvétel során?
Sikerült rádöbbenni, hogy milyen nehéz elsőre baki nélkül bemutatni egy kísérletet, így többször kellett újravenni az egyes jeleneteket. A narrátornak sem volt könnyű dolga, hiszen a szöveget hibamentesen kellett felmondani, ami a forgatás végén már nem is ment olyan könnyen…
Mi a véleményetek a Stiefel Tudományos Kaland pályázatról?
Jó lehetőség a természettudományos ismeretek népszerűsítésére, de a pályázat során nem volt szerencsés egybemosni a 6-12. évfolyamos diákokból alakult csapatokat, mert így a természettudományos és vágástechnikai ismereteik közötti tudások nem érvényesülhettek megfelelően.
Köszönjük a részletes beszámolót és a pályázaton való részvételeteket!